סן ברנרד

 

כלב סן ברנרד
 

למרות גודלו, הסן ברנרד הוא כלב שקט, כלב משפחה מעולה, שאוהב להיות בתוך הבית. למרות שהוא שקט בתוך הבית, הוא יכול ליהנות מיציאה לחצר מדי פעם. הוא מסוגל לחיות בדירה כל עוד הוא יוצא לטיולים סדירים. מעבר למרחב שיש בבית, מה שחשוב בהחזקת סן ברנרד היא הנכונות להסתדר עם הבלגן שהוא עושה..

All Devices

מה מקורו של הגזע?
 

סיפורו של הגזע מתחיל במרומי הרי האלפים המערביים במחוז ולאיס שבשוויצריה. מעבר סן ברנרד הגדול שניצב בגובה של 2,469 מטרים, נתיב מעבר בין איטליה ושוויצריה. מעבר ההרים סן ברנרד הגדול הוא בעל היסטוריה עשירה שמתועדת עוד משנת 57 לפני הספירה, כאשר הקיסר ניסה לכבוש את שבטי הרי האלפים על מנת להבטיח מעבר בטוח בזמן מלחמות הגאלים. בשנים שלאחר מכן הכניסו הקיסרים אוגוסטוס וקלאודיוס שיפורים רבים למעבר והוא קיבל דירוג של כביש מלכותי. התקופה ההיא נבנה מקדש קטן לכבוד האל יופיטר על פסגת המעבר והיה בו בית הארחה קטן לעוברי אורח. הוחלט לקרוא להר "מונס ג'וביס" על שם יופיטר (ג'וביס).

במאה ה-11 המעבר היה ידוע לשמצה כמקום מסוכן ביותר. היו בו מקרי שוד רבים ועלים לרגל הפכו לקורבנות של מתקפות מצד שודדים מקומיים. אדם אחד החליט לטפל בבעייה, ושמו ברנרד דה מנתון או ברנרד דו מונט-ג'וס, שכיהן כסגן הבישוף של אאוסטה. על מנת להפוך את המעבר למקום בטוח יותר עבור עוברי האורח הוא ייסד את הוספיס סן ברנרד הגדול, בתחום השליטה של הבישוף מסיון. ההוספיס היווה מקום מקלט עבור הנוסעים וגם מקום לתפילה. כבר בשנת 1125 עמדה שם כנסיה, והוא הלך והתרחב עם השנים.

Teamwork

בארי האגדי
 

אחת הדמויות שמסמלות את שוויצריה בעיני רבים הוא כלב הסן ברנרד עם חבית רום הקשורה לצווארו, שהציל חיים של עוברי אורח רבים בהרי האלפים, כולל ילד שהיה במצב של קיפאון ונשא אותו למקום מבטחים על גבו. לפי האגדות, הוא גם נדקר למוות בחנית של חייל רומאי שחשב בטעות שמדובר בזאב. אחת הדמויות שמסמלות את שוויצריה בעיני רבים הוא כלב הסן ברנרד עם חבית רום הקשורה לצווארו, שהציל חיים של עוברי אורח רבים בהרי האלפים, כולל ילד שהיה במצב של קיפאון ונשא אותו למקום מבטחים על גבו. לפי האגדות, הוא גם נדקר למוות בחנית של חייל רומאי שחשב בטעות שמדובר בזאב. 
זהו הכלב "בארי", שהיה לאגדה.
למען האמת, הוא מת בברן בירת שוויצריה בשנת 1814, לאחר ששנתיים קודם לכן הובא לשם ממנזר סן ברנרד הגדול שבגבול שוויצריה-איטליה. לא ברור מדוע האדם ששירת במנזר הביא כלב בן 12 לבירת שוויצריה. נוסהאמר, מחבר "באריי מסן ברנרד הגדול" סובר שהוא היה אמור למלא תפקיד חינוכי בקידום עבודתם של הנזירים האוגוסטינים בהוספיס.
עם מותו, נראה שבארי כבר היה ידוע למדי. בשנת 1816 כתב פרידריך מייסנר, פרופסור לטבע בברן, "נעים וגם מרגיע לחשוב שהכלב הנאמן הזה, שהציל את חייהם של אנשים רבים, לא יישכח במהירות לאחר מותו."
בשעה שהנזירים במנזר סן ברנרד היו מתפללים יומם בלילה ומטפלים באורחים, המדריכים המקומיים היו מסיירים לאורך השבילים ועוזרים לאנשים שנתקלו בסביבה הקשה. באמצע המאה ה-17 החלו המדריכים האלו לצרף אליהם כלבים חזקים – כלבים מעורבים מגזעים שונים.
הרבה יותר קל לבצע סיורים כאשר הולכים לפניך שלושה או ארבעה כלבים גדולים. קודם כל, הכלבים יודעים את הדרך. הם גם דוחסים את השלג כך שקל יותר ללכת עליו. ובנוסף לכך יש להם חוש ריח טוב, כמו למרבית הכלבים, וכאשר הם היו מריחים מישהו בסביבה הם היו מודיעים לנוהגים.
בעצם, בארי לא היה כלב מפולות שלגים שאיתר עוברי אורח קבורים מתחת לשלג וחפר על מנת להוציא אותם. הוא היה כלב אחד מרבים שחי בהוספיס סן ברנרד הגדול.
רודולף תומאן, מנהל "קרן בארי" שאחראית כיום לגידול כלבי סן ברנרד, מסביר מדוע לא משתמשים בהם יותר ככלבי הצלה. "הם כבדים מדי וקשה להוריד אותם ממסוק עם מדריך ולהרים אותם חזרה." 
כיוון שהמצב השתנה, כלי הסן ברנרד שיכולים לשקול למעלה מ-100 ק"ג, מסתמכים כיום על יתרונות אחרים שלהם, כגון סבלנות אינסופית כאשר מלטפים אותם. מדובר בכלבים חברותיים ביותר. אנשי הארגון יוצאים איתם לבתי אבות ולמוסדות לאנשים עם מוגבלויות וכמו כן מארגנים מחנות קיץ לצעירים שסובלים מבעיות התנהגות ונכויות. 
כיום יש לקרן בארי 34 כלבי סן ברנרד, כולל שישה זכרים שאחד מהם תמיד נקרא "בארי" על שם הכלב המפורסם. נולדים להם כ-20 גורים בשנה.
למרות שבארי שנולד בשנת 1800 (השנה שבה נפוליאון חצה את מעבר ההרים בדרך לאיטליה) לא היה כלב ההצלה הראשון, הוא בהחלט המפורסם שבהם. נכתבו כספים ונעשו סרטים שהתמקדו ברכיבים הקלאסיים של סכנה והצלה, גבורה וטרגדיה, וכמובן האמינות השוויצרית.
"הסיפור שלו עדיין נפלא – רץ בהרים ומציל בני אדם. הוא מעניק תקווה לכולם ונראה לי שהשילוב הזה הופך את בארי, אפילו היום, לשגריר טוב של שוויצריה" ציין אחד ממנהלי ארגון התיירות של ברן. "בדומה לשוקולד וגבינה, בארי הוא ככל הנראה במקום השלישי והוא נפלא לכולם – הן לילדים והן לבמוגרים".
אפילו אסיאתיים יודעים מיהו בארי. יפנים רבים מבקרים בברן, הם לא יודעים הרבה על שוויצריה אבל שמעו על דובים ועל בארי והם תמיד שואלים היכן הם יכולים לראות אותו.
אחת הסיבות לכך שבארי נותר כה אהוד היא העובדה שגופתו החנוטה נמצאת בברן עד היום. הוא מוצג במוזיאון הטבע וכל הסיפורים אודות הכלבים והמעשים הטובים שלהם המתקדו בו. הוא בעצם מייצג את כל הכלבים שפעלו במשך 300 שנים.ביוני 2014, מאתיים שנה לאחר מותו, נפתחה תצוגת קבע "בארי – הסן ברנרד האגדי" במוזיאון הטבע של ברן. התערוכה האינטראקטיבית לא רק מספרת את סיפורו של בארי אלא גם מסקרת את הוספיס סן ברנרד הגדול, הנזירים שחיו בו, ומשווה את פעולות ההצלה שנעשו לפני 200 שנה לאלו של היום.

Teamwork

 צבע הפרווה של הסן ברנרד מאופיינת כ
TRI-COLOR
(שחור לבן וגוון חום)

Integrations

איך האופי שלו?

הסן ברנרד הוא גזע שאינו אוהב לחיות בחוץ מנותק מנוכחות אנושית. הוא צריך לחיות בבית עם המשפחה. הוא אינו תוקפני אבל נובח כאשר יש לכך סיבה והוא מפגין יצר הגנה כאשר הוא חש שיש איום על בני המשפחה. גודלו בדרך כלל מרתיע כל פורץ או תוקף אפשרי.

הסן ברנרד הנינוח עדין וסובלני עם ילדים גם אם לא ממש בא לו לשחק. כיף להתכרבל לצדו בזמן שקוראים ספר או צופים בטלוויזיה. עם זאת, יש לשים לב כשמדובר בילדים צעירים כיוון שהוא עלול להפיל אותם בלי כוונה בכשכוש זנב אחד חזק.

Teamwork

האם הוא כלב שמירה?

הוא אינו תוקפני אבל נובח כאשר יש לכך סיבה והוא מפגין יצר הגנה כאשר הוא חש שיש איום על בני המשפחה. גודלו בדרך כלל מרתיע כל פורץ או תוקף אפשרי.

Integrations

מהו, אם כן , שימושו היום?
 
 

קודם כל ולפני הכל - הוא חבר טוב לבעליו וידיד נאמן. אולם הסן ברנרד אינו מטייל ברי האלפיים ומחפש אבודים אבל האף הרגיש שלו משמש בכוחות הצה כגון אחר רעידות אדמה ואסונות טבע מהסוכ זה איתור לכודים

Teamwork

ומה בארץ?

בארץ הסן ברנרד הוא כלב משפחתי, מתנהג יפה בבית ואוהב טיולים. בגלל האקלים החם שלנו, ישנם מספר נקודות בעייתיות בגידולו כאן:

אין להשאירו בחוץ בקיץ בימים חמים כי הוא מאוד סובל מהחום ומחפש את הקרירות של הרצפה או את הרטיבות של ממטרות בגינה או שלולית הבוץ. הוא זקוק למי שתייה קרירים תמיד ובכמויות נדיבות.

Integrations

כלב כזה גדול - אוכל המון?
 

הסן ברנרד אוכל פחות מאדם שווי ערך משקלו אב בכ זאת הוא לא צ'יוואוה , וזה בגלל מזגו הרגוע ושקט. אינו מבזבז אנרגיה
ומתנועע לאט , במיוחד בקיץ. אך כמו כל גזע ענק, הוא זקוק למזון באיכות מעולה במיוחד בשלב הגדילה.

האם יש לגזע בעיות בריאות?

כמו בכל גזעי הכלבים הגדולים יש גם בגזע הזה נטייה ל"היפדיספלסיה", והיום לפי תקנון של מועדון הגזע כל כלב(ה) המשמש(ת) להרבעה חייבים לעבור צילום אגן.

Teamwork
שאלות?

הנך מוזמן לפנות לרכז גידול , למזכירת החוג או לכל חבר ועד אשר פרטיהם מופיעים באתר.

Special Offer

מאמרים הקשורים לגזע
 

LEMP – leukoencephalomyelopathyהפרעה נוירולוגית זו היא הפרעה נוירודגנרטיבית מורשת באופן רצסיבי משפיעה על החומר הלבן של מערכת העצבים המרכזית (CNS). LEMP כלבי מאופיינת על ידי החמרה הדרגתית של הפרעות בהליכה, במיוחד כיפוף קדימה של המפרקים בצורה ספונטניים...
(כתבה: ד"ר מירי אברמסון )מה זה הי"לההתאחדות הישראלית לכלבנות, “The Israel Kennel Club” הנה עמותה ישראלית על בסיס התנדבותי, החברה בפדרציה הבינלאומית לכלבנות (FCI). ההי"ל הנה ארגון גג המאגד בתוכו מועדוני כלבים שונים משנת 1972, והיא הארגון המקצועי בר- ה...
ברוכים הבאים לאתר האינטרנט של החוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר!אומרים שאם אתה לא באינטרנט, אתה פשוט לא קיים. ההחוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר "נולד" בתחילת שנות השבעים, ואחרי כמעט יובל שנ...

מגדלים ובתי גידול - סן ברנרד
 

גורי סן ברנרד למכירה
 
 

No items found.

הירשם לקבלת עדכונים

החוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר, כל הזכויות שמורות