שאלות נפוצות בנושאי כלבנות כלליים

Depositphotos_125463574_s-2019

(כתבה: ד"ר מירי אברמסון )

מה זה הי"ל
ההתאחדות הישראלית לכלבנות, “The Israel Kennel Club”
הנה עמותה ישראלית על בסיס התנדבותי, החברה בפדרציה הבינלאומית לכלבנות (FCI). ההי"ל הנה ארגון גג המאגד בתוכו מועדוני כלבים שונים משנת 1972, והיא הארגון המקצועי בר- הסמכה היחיד בישראל בכל הקשור לכלבנות.
בקרו באתר http://www.ikc.co.il להסברים ותקנונים .

יש לי כלבה מגזע סן-ברנרד ואני רוצה שהיא תמליט גורים גזעיים עם תעודות. יש לה תעודות יוחסין והיא רשומה בהי"ל. מה עלי לעשות?
יש לנהוג לפי תקנון גידול של ההי"ל" ותקנון הגידול המשלים של הגזע. הכלבה צריכה להיות בטווח הגיל המתאים (בין 22 חודש ועד גיל 7 שנים). הזכר המרביע צריך להיות לפחות בגיל 18 חודשים ולא יותר מ- 10 שנים.
גם הנקבה וגם הזכר צריכים לעבור צילום אגן וחוות דעת מוועדת צילומי האגן של ההי"ל ולקבל אישור הרבעה מרכז הגידול של הגזע ו/או מוועדת הגידול (לחריגים)בהתאם לתוצאות צילומי האגן..
כל כלב וכלבה המיועדים להרבעה חייבים להישפט לפחות פעם אחת , מעל גיל שנה, בתערוכה או במבחן מה"ג (מבחן התאמה לגידול) ולקבל ציון טוב מאוד לפחות.
רצוי להתייעץ עם רכז הגידול לפני ביצוע כל הרבעה .
בכל מקרה יש לדווח לרכז הגידול על ההמלטה תוך שבוע.

יש לי זכר סן-ברנרד גזעי עם תעודות יוחסין ואני מעוניין שירביע . איך אני מקדם עניין זה?

נצא מההנחה כי הסיבה לשאלה היא, שהנך מעוניין שכלבך יתרום את תכונותיו לשיבוח הגזע (ואנו רואים סיבה זו כסיבה בלעדית מבחינת הזכר).
כמו בתשובה לשאלה הקודמת: הזכר צריך להישפט לפחות פעם אחת בתערוכה או במבחן מה"ג
ולקבל לפחות ציון טוב מאוד. כמו כן הכלב חייב לעבור צילום אגן והצילום צריך להיבדק בוועדה לצילומי האגן של ההי"ל ואם יעמוד בתנאים כנדרש, יקבל אישור הרבעה מרכז הגידול.
יש לציין כי רצוי ומומלץ ! להציג זכר בתערוכות כמה שיותר , כיוון שזה המקום שבעלי הנקבות שמים עין על "שידוך" . זכר שלא רואים ולא מכירים , מטבע הדברים לא יהיה מבוקש.

יש לי כלב גזעי עם תעודת יוחסין של הי"ל אבל אני לא חבר במועדון הגזע. האם אני יכול להציג אותו בתערוכות ?
כן, אפשרי. אך דמי הרישום (כמו כל שרות כלבני) יעלה לך יותר מאשר לחברים.

יש לי זכר סן-ברנרד גזעי עם תעודות ורשום בהי"ל אבל אני לא מתעניין בתערוכות , למה אני צריך את זה? אני לא צריך שהוא ירביע כלבות, אני לא צריך את הכסף הזה.
שני הגזעים הם נדירים , קיימים מעט מאוד פריטים בארץ. חלקם הובאו מחו"ל על ידי קומץ "משוגעים לדבר". הפריטים שהמליטו , הגיעו לכך אחרי הרבה השקעה של כסף, זמן, אנרגיה ואהבה מצד בעליהם, אשר ראו מול עיניהם: טיפוח הגזע, המשך קו גידול מסוים, וטיפוח הגזע בישראל. ומה בהמשך? וכי למה כלבך לא יתרום את חלקו להמשכיות הגזע? הפריטים הם כל כך מעטים שחבל על כל כלב שנעלם אל תוך האנונימיות – אולי הוא זה שיהיה מייסד הדור הבא ? שבלעדיו אולי לא יהיה כאן המשך בכלל?

יש לי כלבה "גזעית בלי תעודות". האם מועדון הגזע יכול לעזור לי להוציא עבורה תעודות יוחסין?
התשובה היא פשוטה: לא.
לפי תקנון ההי"ל, הגוף הבלעדי המוסמך לנפק בארץ תעודות יוחסין, אין אפשרות להוציא תעודות אלא בזמן ההמלטה לפי התהליך המצוין בתקנון.

קניתי גור בחנות לחיות מחמד עם "תעודות" ואמרו לי שהוא גזעי. איך אני יודע מה פרוש תעודות אלה? והאם הן נחשבות כ"תעודות יוחסין"?
ראשית, יש לציין כי כלב גזעי קונים ישירות מהמגדל (בעל הכלבה אם הגורים) ולא מחנות !!!
כבר קנית? נקווה ששאלתך לא באה מאוחר מידי!
כאמור, הגוף היחידי בארץ המוסמך לנפק תעודות יוחסין הוא ההי"ל ולתעודה כזו יש כמובן צורה ייחודית: היא בגודל 28X35 ס"מ. , מתקפלת באמצע, מנוילנת, בצבע כחול עם סמלים ברורים של ההי"ל/IKC ו-FCI.היא חתומה על ידי מנהל ספר הגידול של ההי"ל בחזית ובחלק הפנימי בצד הימני מופיעים פרטי הכלב ,בעליו, ופרטי המגדל. בחלק השמאלי נמצא את השושלת שלו הכוללת שלוש דורות.

יש לי כלבה גזעית ללא תעודות ואני רוצה שהיא תמליט, האם המועדון יכול לעזור לי למצוא "שידוך"?
לא.
המועדון אינו מכיר במושג "גזעית ללא תעודות" ולא מעודד הרבעות והמלטות של כלבים/כלבות כאלה אשר מבחינת טיפוח ושיבוח הגזע אינם גזעיים, ובמקרה הטוב הם "דמוי" הגזע וללא אחריות.

אני לא מצליח להשיג גור ניופאונדלנד/סן-ברנרד בארץ ואני רוצה לייבא מחו"ל. איך עושים זאת?
קודם כל: איך לא עושים זאת ! לא מזמינים אצל שום סוחר כלבים "תביא לי כלב מחו"ל" !!!
פונים למגדל מנוסה, למישהו מצוות פעילי חוג הגזע שיש לו כבר ניסיון בדבר , ושמכיר בתי גידול בחו"ל. הוא יעזור לך לחפש ויסביר לך איך מתבצע תהליך היבוא עצמו. ועד החוג היפנה אותך לחבר המתאם.

אני רוצה לקנות גור סן-ברנרד אבל שמעתי שיש להם בעיות אגן האם זה נכון? עד כמה הבעיה נפוצה ?
כמו בעוד מספר גזעים גדולים, בעיית ה-hipdysplasia מתבטאת מדי פעם.אך אנו גאים לציין כי בשנים האחרונות , מאז אנו נצמדים לתקנון גידול משלים, מקרי המחלה נעשים נדירים ביותר.

אני רוצה לקנות גור סן-ברנרד ואני רוצה להיות בטוח שלא יהיו לו בעיות אגן, איך אני יכול להבטיח לעצמי?
אינך יכול להבטיח לעצמך דבר שכזה. גם אף מגדל שמוכר לך גור אינו יכול להבטיח זאת, אפילו אם נעשה זווג בין כלב וכלבה ששניהם בעלי אגן מצוין. דבר זה מבטיח רק שהסיכויים לאגן טוב, יהיו יותר גבוהים. עניין תורשת צורת פרק האגן הוא מסובך ורחוק מלהיות בשליטה מלאה, מה עוד שגם לנתונים סביבתיים יש השפעה ממשית על מצב התפתחות האגן.(תזונה נכונה, אימון גופני בתנאים נכונים).
הדבר החשוב הוא, לקנות ממגדל שאפשר לתת בו אימון , שילווה וידריך אותך לפחות בכל תקופת הגדילה של הגור (ובכלל רצוי לכל תקופת חייו).

אני לא יכול להרשות לעצמי לקנות גור . הציעו לי כלב בוגר לאימוץ אבל אני דואג שיהיה לו קשה להתרגל לבית חדש. מה לעשות?
הסן-ברנרד, הם כלבים בעלי אופי יציב , המתקשרים טוב עם בני אדם באופן כללי. בדרך כלל הבעיות באימוץ כלב בוגר אינן קשורות בהתאקלמות הכלב במשפחה החדשה ובגעגועים למשפחתו הקודמת, ובמהרה יהפוך לחבר טוב ומאושר – מבחינתו.
אך לפני ביצוע צעד האימוץ, יש לוודא כמה וכמה נקודות על מנת להבטיח כי ביתו השני של הכלב יישאר באמת ביתו האחרון . יש לברר את סיבת המסירה לאימוץ, את מצב בריאותו של הכלב, ושאר דברים רלוונטיים עבורכם כגון: האם הוא מסתדר עם ילדים? עם כלבים אחרים? עם חתולים? האם הוא רגיל לחיות בבית/בחוץ?
יש לחשוב גם על נקודת העלות: הוצאות החזקת כלב מגזע ענק אינן נגמרות בעלות הרכישה אלא : מזון, טיפול בפרווה, הוצאות רפואיות (במיוחד לכלב מבוגר) , כל אלא יקרים יותר מאשר לכלב פינצ'ר קטן !
לאמץ כלב בוגר , נכון, לפעמים עניין של מצווה אך רק עם ההתחייבות ש"הפעם זה חבר לחיים" .
(כתבה: ד"ר מירי אברמסון )
* * * * *

 
טיפוס אירופאי? טיפוס אמריקאי? לא רק בניופאונדלנד, ...
פרסום בית גידול או גורים למכירה באתר

הירשם לקבלת עדכונים

החוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר, כל הזכויות שמורות