טיפוס אירופאי? טיפוס אמריקאי? לא רק בניופאונדלנד, גם בסן-ברנרד

yair

זהו מכתב שמגדל סיינט ברנרד אמריקאי כתב ל- SB mailing list (רשימת התכתבות של הגזע בארה"ב). , תורגם על ידי שרי צלה.

הערה:
הקיצור - WUSB = – World Union of Saint Bernards הארגון העולמי לסיינט ברנרד שנמצא באירופה המארגן תערוכות כול שנה.
* * * * * * * * * * * * *
"חזרנו מתערוכה של WUSB וחשבנו כי כדאי להביע את רשמינו על הסיינט ברנרד באירופה.
נסענו למעבר סיינט ברנרד (הממוקם בין איטליה לשוויץ), לגרמניה ובלגיה וראינו הרבה סיינט ברנרדים , גם בזירה וגם אצל מגדלים. ראינו כלבים מספרד, שוויץ, גרמניה, בלגיה, הולנד, נורווגיה, שבדיה, צרפת, אסטוניה וארצות אחרות. באופן כללי, הטיפוס שונה לחלוטין ממה שניתן לראות בארה"ב. שמעתי שהטיפוס האירופאי מיוחס כאן כ – "הטיפוס הישן" שלדעתי דבר זה נשמע מגוחך כיוון שאנו האמריקאים לא שינינו את הסטנדרד.

כול הכלבים האירופאים היו גבוהים יותר, כולל הנקבות שהיו לרוב גבוהות יותר מממוצע הזכרים האמריקאים. היו להם "יותר רגליים" מתחתיהם. עם זאת, היה להם "פחות עצם" מאשר מה שניתן לראות בארה"ב. בנוסף, לא ראיתי כי מאכילים את הכלבים באותה דרך שבה נוהגים בארה"ב לקראת תערוכה. היו הרבה יותר שרירים הנראים לעין ומעט מאוד עודף משקל. הגוון היה הרבה יותר אחיד, כאשר רק 2 כלבים נטו לכוון השחור אדום כפי שרואים בארה"ב.
הראש באופן כללי מסיבי ולרוב מאוד מרשים ושונה לחלוטין מהכלבים בארה"ב. עם זאת, אנו גם ראינו כמות מוגזמת של גוון בהיר מאוד בעיניים שגם הן היו מאוד נפולות.
מנשכים ושיניים היו מצוינים יחסית לכלבים בארה"ב שראינו לאחרונה. לכלבים ממש היו שיניים. עם זאת, רובם גם לא פחדו לוודא שתדע כי יש להם שיניים (כלומר, הם נהמו ורטנו, הדפו וניסו לנשוך כול מה שהיה בסביבתם : חיות ואנשים).

בתערוכה של – WUSB הוצגו 163 כלבים. מתוכם, קרוב לודאי כי יותר מ – 30 מהם סבלו מבעיות טמפרמנט חמורות. בכול האירועים של תחומי ההתמחויות וכול תערוכות הכלבים בארה"ב מעולם לא ראינו כמות כזאת של נהימות, רטינות והדיפות כפי שראינו ב – WUSB ביום אחד עם "הענקים העדינים והאוהבים" כביכול. הכלבים שהוזכרו קודם היו מאוד אגרסיביים גם כלבי אנשים וגם כלפי חיות אחרות. בבית הגידול שלנו כ – 30 מכלבים אלו לא היו יכולים להתקיים אילו התנהגותם הייתה כזו בתוך הזירה ומחוצה לה. החלק העצוב היה שהשופטים והמציגים לא נראו מודאגים מטמפרמנט זה ולעיתים רחוקות רק ניסו לתקן התנהגות זו.

תנועה, באופן כללי, אף לא התקרבה לרמה הנדרשת. הרבה אחוריים ישרים מאוד. הוצגו גם חלק עם כתפיים שגויות מאוד. בחלק מהמחלקות לא היו צריכים להציג את הכלבים בכלל. הרבה מאוד חזה ואחוריים חלשים ולא יציבים, שהיו במידות קטנות עד חסרי מידה. קווים עליונים, בחלקם יפים אך בחלקם מזעזעים, ועכוזים שבחלקם מעניינים במקרה הטוב. בנוסף, נראה מספר רב של זנבות מאוד "עליזים" בלשון המעטה.

המצגת, באופן כללי הייתה הרבה יותר רגועה, כאשר המציג לרוב פשוט הציג את הכלב בעמידתו הטבעית ללא הרבה אילוף או הנהגה. הכלבים כמעט ולא היו מטופחים. עם זאת, השנה הייתה טובה יותר משנה קודמת. לפחות רוב הכלבים עברו אמבטיה לפני שנכנסו לזירה הפעם.

הייתה לי הפריבילגיה להציג כלב צעיר במחלקה של 12 כלבים, אך הייתי מאוכזב מהשיפוט.
הכלב שהצגתי היה "מלאך" בהתנהגותו, בעל פרופורציות נהדרות וקרוב לודאי שהכי טוב או בין הטובים בתנועה והיה צריך להיות ממוקם בשניים או שלוש המקומות הראשונים במחלקה.
הוא היה פשוט "מלאך" כאשר הכלב שמאחוריו ניסה לנשוך אותו. השופטים (שניים) היו מגרמניה ואוסטריה ונראו כ"אחוזי דיבוק" בכול הנוגע לגובה. הם עשו הקלות בכול הנוגע לטמפרמנט, תנועה ומבנה, כול עוד הכלב היה גבוה. הזירות האחרות נשפטו ע"י שופטים מארצות שונות ולא ראינו את אותה בעיה כפי שהייתה בזירה בה אני הצגתי.

באופן כללי, הזכרים בעלי השיער הקצר היו הרבה יותר טובים מבעלי השיער הארוך כמו שהנקבות היו הרבה יותר טובות מהזכרים. מספר רב של הזכרים הטובים יותר בא מהארצות הצפוניות (נורווגיה, פינלנד וכו') , מספר כלבים נהדרים מהולנד ובלגיה וכמה כלבים מדהימים מספרד. לא הרבה כלבים גרמנים הוצגו ב – WUSB , דבר שהיווה אכזבה. נראו גם 2 כלבים טובים מאיטליה, אולי קצת חלשים בתנועה, אך עם ראשים ששווה למות בשבילם ובגודל של פוני.

המציגים היו מאוד ידידותיים והיה כיף לשהות במחיצתם. חלקנו המון רעיונות והחלפנו בינינו המון אינפורמציה. באירופה זה כמו בארה"ב. ניתן למצוא כלבים טובים מאוד אך גם יש הרבה כלבים בינוניים. הרבה כלבים שהוצגו ב – WUSB היו צריכים לשמש ככלבי מחמד עם חוזה מכירה המחייב לעקר או לסרס אותם.
חשוב לעשות שעורי בית ולוודא מהו אילן היוחסין (פדיגרי) של הכלב שמתעניינים בו.
הזמנו גור לשנה הבאה אצל מגדל שאנו מאוד מכבדים ומצפים בכיליון עיניים לקבלו.

לסיכום :
טיול נהדר, הרבה כלבים טובים, הרבה כלבים עם טמפרמנט רע, הרבה תנועה ומבנה ברמה לא טובה, הרבה עיניים לא טובות, טונות של כייף, למדנו המון. נותר רק להמליץ לכולם לבקר ב – WUSB לפחות פעם אחת.

פול וקרן."

 
לוח אירועים של החוג
שאלות נפוצות בנושאי כלבנות כלליים

הירשם לקבלת עדכונים

החוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר, כל הזכויות שמורות