הטיפול בפרווה של ניופאונדלד

new16Z_3_dogs_095

תרגום חופשי , מתוך הפרק “Grooming” בספרה של ג'ודי אדלר :

“The Newfoundland Puppy: early care, early training"

 

כלב ניופאונדלנד בעל פרווה מטופחת הוא תענוג לעיין ,גם מריח טוב וגם מרגיש נפלא. כמו שאר הנושאים בחינוך כלבים מגזעים גדולים, גם לנושא הטיפול בפרווה רצוי להקדיש זמן מהגיל הרך: לא קל להלחם עם כלב במשקל 60-70 קילוגרם שלא רגיל לעמוד בשקט בזמן הברשת פרוותו או גזירת עודפי שיער מאוזניו. הרי אלו מהדברים שעליו ללמוד החל מגיל 8 או 10 שבועות, כאשר הוא כגור חדש מצטרף למשפחתך.
גור קטן מעונין לרצותך , הוא פתוח להצעות. ראשית, עליך להחליט האם , לאורך זמן, תרצה לבצע את טיפולי המספרה שלך כאשר הכלב עומד בגובה הקרקע – וכך יהיה עליך להתכופף – או כשהוא עומד על שולחן טיפולים."- מאוד מומלץ !!!שולחן קפה ישן של הסלון משמש תחליף מצוייןלשולחן טיפולים (grooming table) מקצועי.כמובן בתנאי שהוא מספיק חזק. איך שתחליט, כך תרגיל את הגור למספר שניות ואחר כך דקות של הברשת הפרווה. עם מברשת רכה. בכל יום התקדם מעט: החל מהרגליים, עבור לבטן, לחזה , לגב ולראש.תמיד עובדים מלמעטה כלפי מעלה. דרוש ממנו לעמוד בשקט , רק למספר דקות, כל יום לפחות פעם אחת. אל תשכך לשבח אותו על התנהגותו הטובה , במילים ובדבר מה טעים.(לא חובה, הוא יבין גם מילה טובה) כך הוא יתרגל להברשה וסירוק בכל חלקי גופו, במסרקים ומברשות מסוגים שונים, וכך תמנע מלחמות עם ייצור במשקל 65 קילוגרם לאחר שהוא חוזר הביתה מטיול "איסוף קוצים" בחיק הטבע.

ישנם עוד כמה דברים שתרצה ללמד בגיל הרך, והם גזירת ציפורניים, ניקוי אוזניים, מקלחת, גזירת עודפי שיער מאוזניים ורגליים. נושא גזירת הציפורניים אינו אהוב ביותר על כלבים , אך שוב, אם הרגלנו אותו בהיותו גור קטן – הוא ייתן לנו ככלב בוגר לבצע את ה"מניקור" בנימוס ובסבלנות. אפילו אם אין לגור צעיר סיבה לקצץ את הציפורניים, השתמש בקוצץ של בני אדם וקצץ מעט "כאילו" . לכלבים בוגרים שאינם משפשפים די את ציפורניהם בפעילות של ריצות או טיולים , יש לקצצן מדי פעם – ולא לשכוח את הציפורן בצד הפנימי , הציפורן של הבוהן, ברגליים הקדמיות.

כבר בתקופה שהפרווה מתחלפת מפרוות גורים לפרוות בוגרים, ואחר כך בכלל, חשוב לסרק ביסודיות עד לעור. לניופאונדלנד יש פרווה כפולה: הפרווה העליונה – שיער יותר ארוך , מבריק ועבה – והפרווה התחתונה הדוחה מיים –ומבודדת, ייחודית לגזע, שיער דק אך צפוף ביותר. יש לשחרר מן הפרווה התחתונה את השיער המת - וזהו טיפול בריאותי ולא רק קוסמטי! לכך יש להשתמש במסרק בעל שיניים גסות ממתכת - נוח מאוד להשתמש במסרק בצורת מגרפה. יש לתת דגש לאזור בית השחי וסביב האשכים (בזהירות!!! )ולבדוק שמא נתקעו קוצים או גופים זרים בין השערות. ("טיפ": פקודה שימושית ביותר היא :"שכב על הגב!" כלב שיודע לבצע פקודה זו ושוכב עם ארבעת הרגליים באוויר, מאוד מקל על החיים!) באזור מאחורי האוזניים רצוי להשתמש במסרק יותר דק .
סירוק יסודי לפחות פעם בשבוע לא רק מונע הצטברות של שעות רבות של עבודה אחר כך , אלא גם מונע ריחות לא נעימים במיוחד במזג אוויר גשום או לאחר רחיצה בים.

כלבי הניופאונדלנד מאוד אוהבים מקלחת ואמבטיה. גם בנושא זה, כדאי שתחליט האם תרחץ אותו בחוץ , או באמבטיה בבית, ולכך תדאג להרגיל אותו מגיל צעיר. אפשר להרטיב אותו מעת לעת וללמדו להיכנס ולעמוד באמבטיה: כי אם במשקלו כבוגר יחליט כי לא נראה לו לקפץ אל תוך האמבטיה החלקה שלך, כבר לא יעזור לך הרבה כי להרימו כבר לא תוכל.
השתמש בשמפו טוב לכלבים הנמכר בחנויותלציוד לספרי כלבים . לאחר שטיפה יסודית יש לייבש את הפרווה ביסודיות, לשם כך השימוש במפוח מומלץ מאוד. (blower)
חשוב מאוד: לעודד כל התנהגות טובה, לשבח ולתמוך. עוד תבלו שעות רבות ביחד בנושא הזה, אתה וכלבך – הפוך אותן לשעות של קשר וכימיה ביניכם….רצית ניופאונדלנד, לא כך…..?

 

הטיפול בפרווה 2 (Trimming)
מחלת ה-ציסטינוריה בניופאונדלנד ובלנדסיר

הירשם לקבלת עדכונים

החוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר, כל הזכויות שמורות