אל תקנה ניופאונדלנד!

Depositphotos_4099748_s-2019

תרגום: שרי צלה, חברת ועד.

המאמר אל תקנה ניופאונדלנד נכתב ע"י פאם גרין ב – 1992 כשכותרתו: "אל תקנה בובייר".
מאמר זה שנכתב לפני מספר שנים נהפך למאמר קלאסי בקרב מועדוני גזע הבובייר. הוא פורסם הרבה מאוד פעמים ע"י מועדוני הכלבים בכדי לידע ולהתריע בפני קונים פוטנציאלים על תכונות הגזע.
פאם גרין נתנה רשותה לכול מי שמעוניין לפרסם מאמר זה על מנת למנוע מקרים של הזנחה או נטישת כלבים בידי אלה שלא היו מודעים לתכונות הגזע ולא היו צריכים לרכוש אותם מלכתחילה!

האם אתה מעוניין לקנות גור ניופאונדלנד? כדאי שתיקרא מאמר זה.
בודאי כבר שמעתה כמה נפלאים הם הניופאונדלנדים.
ובכן, כדאי שגם תשמע, לפני שיהיה מאוחר מידי שהניופאונדלנד הוא לא הגזע המושלם עבור כול אחד.
כגזע, יש להם מספר מאפיינים הנתפסים על ידי חלק מהאנשים כקסומים, אך אנשים אחרים עשויים לראות בהם כלא נעימים, או אף בלתי נסבלים.
קיימים גזעים שונים לצרכים שונים. ישנם יותר מ – 200 גזעי כלבים בעולם. אולי כדאי לך יותר לבחור בגזע אחר. אולי יותר מתאים לך חתול, אולי כדאי לך לרכוש דג זהב, תוכי, אוגר, או אולי עציץ.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אתה נמשך לגזע בעיקר בזכות מראהו!
מראה הניופאונדלנד שראית בזירת התערוכה הוא תוצר של הרבה שעות רחצה וטיפוח. יופי זה, המעוצב בקפידה, נעלם לאחר מספר דקות של דהירה חופשית בשדות או על ידי טיול בגשם, המחזיר לכלב את מראהו הטבעי.
מראהו הטבעי של הניופאונדלנד הוא של כלב גדול ומגושם, בד"כ כאשר בוץ וקוצים דבוקים לו לפרווה. יופיו האמיתי של הניופאונדלנד טמון באופיו, לא במראהו.
מראם של חלק מהגזעים בעלי הפרווה הארוכה וכמו כן של רוב בעלי הפרווה הקצרה, פחות תלוי בטיפוח מאשר מראהו של הניופאונדלנד (ראה חלק נפרד על טיפוח).

אל תקנה ניופאונדלנד אם אינך מוכן לחלוק את ביתך וחייך עם כלבך.
הניופאונדלנד נוצר על מנת להיות שותף מלא לעבודה של משפחתו (דייג, משיכת עגלות ועוד), ולשהות רוב הזמן בעבודה עם בני ביתו. הם פורחים במחיצתך ורוצים להיות היכן שאתה נמצא. הם הכי מאושרים כשהם גרים איתך בבית ויוצאים איתך כשאתה יוצא. למרות שהם בד"כ יסתדרו כשישאירו אותם לבד בבית (במקרה זה עדיף שתהיה אפשרות גישה לחצר), אסור להגביל אותם רק לחצר או למלונה. כאשר תמנע מגור הניופאונדלנד להיכנס הביתה הוא יגדל ויהפוך לכלב העושה ככול שעולה על רוחו, לא מתחבר טוב עם אנשים או חיות אחרות ואומלל. הוא עשוי לפתח דרכים משלו להעביר את הזמן כגון חפירה בחצר ונביחות שלא ינעמו לך או לשכניך. כנ"ל לגבי כלב בוגר.
אם אינך מעדיף באופן חד משמעי שכלבך יהיה עימך ככול שרק אפשר, ליהנות מחברתו כשהוא ישן בחדרך בלילה ולחלוק כמה שיותר פעילויות עימו במשך היום, עליך לבחור גזע שדורש פחות את חברתו של בעליו. זה נכון גם במקרה בו עבודתך או כול התחייבות אחרת מונעת ממך לשהות במחיצת כלבך. שום כלב לא באמת מאושר ללא חברה, למרות שכלבי ציד למשל יותר סובלניים כלפי חיים בחצר, כול עוד הם בקבוצה של שניים או יותר. במקרה זה, בחירה טובה יותר תהיה חתול, מכיוון שהם בודדים מטבעם.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אינך מתכוון לאלף את כלבך.
אילוף בסיסי וקביעת חוקי התנהגות בבית אינם בגדר המלצה עבור הניופאונדלנד. כמינימום הכרחי הינך חייב ללמדו להגיב לפקודותיך תמיד. פקודות כגון: בוא, ארצה, הישאר, רגלי, עם או בלי רצועה, גם אם יש פיתויים בסביבה. עליך גם ללמדו לכבד את חוקי הבית שתקבע, כגון: האם מותר לו לעלות על רהיטים? האם מותר לו לבקש אוכל מהשולחן? מה מותר או אסור איננו חשוב, אלא זה קריטי שאתה ולא הכלב תחליט על כך, ושאתה תאכוף את החוקים האלה בעקביות. עליך להירשם לסדרת חינוך לכלב למשך כ – 8 עד 10 שבועות אצל מאלף מקצועי או במועדון מקומי ולעשות שעורי בית של כ – 5 עד 20 דקות כול יום. בזמן לימוד הפקודות עליך לשלבן בשגרתך היומית כאשר השימוש בהן יהיה בהתאם לצורך ובעקביות.
גורי ניופאונדלנד מאוד קלים לאילוף. הם תמיד ישמחו לרצות אותך, הם אינטליגנטיים ומטבעם רגועים עם ריכוז גבוהה. ברגע שניופאונדלנד למד משהו, הוא נוטה לשמר זאת היטב.
זכור שגור הניופאונדלנד הקטן והחמוד שלך יגדל ויהיה ענק בעל כוח עצום. אם הוא יגדל לכבד אותך ואת חוקיך, אזי כול כוחו המנטלי והפיסי יפעל לטובתך. אבל, אם הוא יגדל ללא חוקים והדרכה ממך, לבטח הוא יקבע את חוקיו שלו וכוחו המנטלי והפיסי יפעל לרוב נגד רצונותיך וצרכיך. למשל, הוא יגרור אותך במורד הרחוב כאילו השתתף במרוץ כלבי מזחלת. הוא יחטוף אוכל מהשולחן. הוא ינסה למנוע מאורחיך להיכנס לבית "שלו".
שים לב כי סידרת אילוף לא יכולה להתבצע ע"י מישהו אחר, למשל ע"י שליחת הכלב לאילוף אצל מאלף בפנסיון מרוחק, מכיוון שיחסי כלב ובעליו לכבוד וצייתנות הינם אישיים ואינדיבידואלים לאלה הנוטלים חלק באילוף. בזמן שבודאי תרצה את עזרתו של מאלף מקצועי ללמדך איך לאלף את הכלב, עליך לאלף את הכלב בעצמך. כשכול שיעור נלמד בצורה יסודית. שאר בני הבית, גם הם (חוץ מילדים קטנים) יצטרכו לעבוד עם הכלב ולהתעקש שיציית להם גם. הרבה מהניופאונדלנדים שאומצו ממכלאות, ואגודות צער בעלי חיים, מראים בבירור שקיבלו מעט מאוד אילוף או כלל לא. למרות זאת, אותם כלבים מגיבים טוב לאילוף שמתבצע על ידי בעליהם החדשים. "כישלון" באילוף מיוחס להזנחה.
אם אינך מתכוון לחנך את כלבך (ועדיף כמובן לחנך את הכלב כשהוא עדיין גור), כדאי לך לבחור בגזע קטן וכנוע.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אינך בעל יכולת למנהיגות.
כלבים אינם מאמינים בשוויון חברתי. הם חיים בחברה היררכית המונהגת על ידי מנהיג הלהקה (אלפא). כלב אלפא הינו באופן כללי בעל מזג נעים, מלא חיבה ולא מתעמר בפקודיו. עם זאת, וללא ספק, ברור לכולם כי הוא המנהיג והוא קובע את הכללים. לא משנה באיזה גזע מדובר, אם אינך תופס פיקוד הכלב יעשה זאת במוקדם או במאוחר במקומך ולכך יהיו השלכות לא נעימות. ככלב לא מאולף ומחונך, וכמנהיג הלהקה הוא יקבע לעצמו את הכללים ויאכוף אותם על חברים אחרים בלהקה (אתה ובני ביתך) על ידי עמידה דומיננטית או מבט זועף, מלווה בנהמה, הפלה או נשיכה. כמובן שצריך לזכור כי הגזעים שונים בנטיותיהם באשר לדומיננטיות חברתית, ואינדיבידואלים בתוך כול גזע באופן משמעותי.
לא צריך להיות לך אופי של רס"ר מחלקתי, אבל עליך להיות רגוע, בטוח בעצמך ואסרטיבי כהורה או מורה טוב.
אם הינך חושב שיהיה לך קשה להפגין אסרטיביות באופן רגוע ובטוח על מנת להפגין מנהיגות, אז בחר לך גזע הידוע ככנוע, כגון גולדן רטריוור או שלטי, ואל תשכח לבקש מהמגדל לבחור לך את הכלב הכי כנוע מכול הגורים עבורך. אם כול הרעיון של "להיות הבוס" מפחיד או דוחה אותך, אל תאמץ כלב בכלל. חתולים אינם מקבלים מנהיגות. אוגר או דג לא זקוקים למנהיגות או לחוקי התנהגות בבית.
מנהיגות ואילוף קשורים אחד בשני. אישיות מנהיגה מאפשרת לך לאלף את הכלב, וכשהכלב מאולף על ידך זה מאלץ אותו לקבל אותך כאלפא.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אינך יודע להעריך חברה המביעה נינוחות, חיבה ורוגע.
הניופאונדלנד מאוד קשור ומסור למשפחתו. חלק מהניופאונדלנדים מאופקים באופן מובהק, אחרים יותר מוחצנים, אך מעט מאוד בוגרים בגזע זה מפגינים את חיבתם באופן נלהב. הם אוהבים להיות קרובים אליך, בדרך כלל באותו חדר, עם עדיפות למקום רך, בפינה או מתחת לשולחן, פשוט לארח לך חברה. הם נהנים משיחה, ליטוף והתכרבלות אם תציע. אך הם די שלווים ולא יבואו לדרוש תשומת לב ממך. הם רגישים לאנשים הכי אהובים עליהם. כשאתה שמח, נהנה, גאה, כועס או באבל, הניופאונדלנד שלך מיד ירגיש בזה ויראה את עצמו כגורם לכך. מערכת היחסים בינך לכלב יכולה להיות עשירה ובעלת עומק ועדנה. זו מערכת יחסים ברמה של חברות בוגרת, למרות שאיננה נטולת שעשוע כמובן. כגורים הם תלויים יותר, שובבים יותר ומוחצנים יותר.
לסיכום, ניופאונדלנדים נוטים להיות יותר מפוכחים ומחושבים מאשר ליצנים בעלי התנהגות פסיכוטית.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אתה קפדן לגבי נקיון הבית.
פרוותם העבה והעבותה של הניופאונדלנדים ואהבתם למשחק במים ובוץ, עושים אותם אמצעי יעיל במיוחד להעברת לכלוך ובוץ לתוך הבית, על הרצפה והשטיח ואולי גם על הרהיטים והבגדים. ניופאונדלנד אחד החוזר ממספר דקות של שהיה בחוץ ביום גשום יכול להפוך בית מצוחצח למאורת כלבים באופן מיידי. חזהו הספוג במים בכול פעם שלוקח לגימה, מטפטף על הרצפה או עליך. הניופאונדלנד משיר פרוותו על פי העונות, ובאביב ניתן למלא פח שלם בכדורי שיער שהוצאו תוך כדי סירוק , או למלא שואב אבק מהנשירה בבית. אני לא מרמזת שאתה צריך להיות מרושל או מוזנח על מנת לחיות באושר עם הניופאונדלנד, אך עליך להיות בעל גישה האומרת כי חברתו של כלבך יותר חשובה לך מאשר ניקיון ביתך ועליך להרגיש בנוח בבית כשהוא פחות מצוחצח.
בזמן שכול הכלבים, כמו כול הילדים יוצרים רמה מסוימת של לכלוך בבית, כמעט כול שאר הגזעים פחות בעיתיים מאשר הניופאונדלנד מבחינה זו. הבסנג'י הוא אולי הנקי מכולם בשל מנהגיו החתוליים, אך חתולים נקיים יותר, ודגים בכלל לא מלכלכים.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אתה חושב שהזלת ריר היא דבר דוחה.
רוב בעלי הניופאונדלנדים בהתחלה הרגישו דחייה מסוימת מתופעת הזלת הריר. אך כיוון שזהו חלק אינטגרלי מהניופאונדלנד, דחייה זו בד"כ הופכת לאדישות. סימן מובהק לאדם שמכור לגזע הוא שהוא לא רק שלא מבין מדוע תופעה זו דוחה אנשים אחרים אלא שהוא גם מבלה שעות בלחשוב איך לנצל את הכמות העצומה הזאת של הרוק שהכלב מייצר באופן קבוע. יש שאומרים כי השיא העולמי בהעפת רוק על ידי ניופאונדלנד הוא כ – 20 רגל. זה עושה את הקירות והתקרה בבית שלך חשופים לפגיעת רוק גם ממזיל הריר הממוצע. הניופאונדלנד מזיל ריר בשל מבנה לסתותיו ומבנה פיו, אשר מאפשרים לו לנשום בזמן שהוא מבצע פעולות הצלה במים. זוהי תכונה תורשתית לגזע.
אם אינך מסוגל להתרגל לרעיון של רוק בבית, אז נסה אחד מבין שאר הגזעים הרבים של כלבים שאינם מזילים ריר. הניופאונדלנד אינו נכלל בקטגוריה זו. למרות ששמעתי על חתולים שמזילים ריר, הכמות של הרוק איננה ניתנת להשוואה. אוגרים אינם מזילים ריר בכלל.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אינך אוהב לטפח ולסרק את חיית המחמד על בסיס קבוע.
הניופאונדלנד הוא בעל פרווה עבה ומעובה הדורשת טיפוח על בסיס קבוע, לא רק בשביל מראה אסטטי, אלא גם בשביל לשמור על בריאות העור, לזהות ולהסיר קוצים ושיבולות שועל, קרציות ושאר פולשים המסכנים את בריאות כלבך. לטיפוח חיית המחמד צריך לצפות ל – 10 עד 15 דקות עבודה פעם ביומיים (בזמן שמקשיבים לרדיו או רואים טלוויזיה) או חצי שעה פעמיים בשבוע. כמובן שבכול זמן שהניופאונדלנד נכנס לצמחייה שנצמדת לפרוותו, תצטרך לעבוד כשעה או יותר. צריך לבדוק כפות רגליים ושאר מקומות רגישים. בעונת הקרציות, כשיש סכנה למחלת ליים, צריך לבדוק את הכלבכול הזמן. טיפוח חיית המחמד לא דורשת הכשרה מיוחדת, אך נדרש זמן ועקביות. טיפוח לתחרות דורש הכשרה מקצועית והרבה יותר זמן ומאמץ או טיפול מקצועי יקר. כמעט בכול ניופאונדלנד שמצא את עצמו במכלאה או צער בעלי חיים, ניתן לראות את התוצאות של חודשים של הזנחה ללא טיפוח, היוצר קשרים וגושים עצומים של שיער ולכלוך מזוויע, לפעמים מלווה בשתן וצואה שנדבקו לחלק האחורי של הפרווה. נראה כי חוסר היכולת או הרצון לשמור על פרווה מטופחת הוא הגורם המרכזי לנטישה.
הרבה גזעים אחרים של כלבים דורשים הרבה פחות טיפוח, גזעים בעלי שיער קצר דורשים מעט מאוד.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אינך אוהב פעילות גופנית יומיומית.
לניופאונדלנד דרושה פעילות גופנית יומיומית על מנת לשמור על בריאות הלב והריאות ולפתח את השרירים. בשל אופיו הרך, הנינוח, ולפעמים עצל, הניופאונדלנד לא יטרח להתעמל אלא אם תתלווה אליו או תשחק איתו.
ניופאונדלנד בוגר דורש טיול כול בוקר של כ – 2 קילומטר בהליכה מהירה, ואותו דבר גם בערב. לגורים נדרשים טיולים קצרים ואיטיים יותר מספר פעמים ביום להתעמלות ואילוף לצרכים.
כול הכלבים זקוקים לפעילות יומית במידה זו או אחרת. אם פעילות מסוג זה היא מעבר ליכולתך, פיסית או מנטלית, אז בחר באחד מהגזעים הקטנים והאנרגטיים שמספקים לעצמם את הפעילות הנדרשת בחצר. אך גם במקרה זה, אל תתפלא כשהכלב בוחר לחפור שם, כיוון שחפירת מכתשים היא לעיתים חלק מתכונה תורשתית לאותו גזע. חתולים יכולים לעסוק בפעילות בתוך הבית, אוגרים יעסיקו את עצמם בפעילות הנדרשת, עציצים לא צריכים פעילות.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אתה מאמין שכלבים צריכים להיות משוחררים.
אם אתה חי בעיר ואם בכפר, שום כלב לא יכול להסתובב חופשי מחוץ לחצר ובלי השגחה שלך. המחיר ל"חופש" הזה הוא פציעה או מוות מקרבות כלבים, מכוניות, מהפקח העירוני או מהשכן העצבני. למרות שהניופאונדלנד אוהב להיות בבית, ופחות נוטה לשוטט מרוב הגזעים, כשהוא לא קשור הוא מקור לצרות. ניופאונדלנד מאולף יכול ליהנות מחופש מוגבל ותחת פיקוח ללא רצועה בזמן טיול איתך בסביבה מבוקרת.
אם אינך מעוניין באחריות שבאחזקה והשגחה על כלבך, אזי שום כלב לא מתאים לך. חתול מסורס למשל ישרוד בחוץ, אם בשל חוסר אחריות בעליו ייתן לו חופש, אף יותר מכלב במידת מה, אבל בסופו של דבר גם הוא ישלם את המחיר.
תשובה טובה יותר לאלה שרוצים חיית מחמד משוחררת היא תחנות האכלה לחתולים או חיות בר.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אינך יכול לממן קניית אוכל וטיפול רפואי.
הניופאונדלנד אינו גזע זול! גורי הניופאונדלנד יקרים לקניה. ההרבעה, כאשר נעשית בצורה אחראית, הכוללת שמירה על הטמפרמנט המפורסם של הגזע, הקלות באילוף וכמובן החוסן והעמידות הפיסית של הכלב (במיוחד כאשר מדובר על אגן נקי מבעיות אורטופדיות) הינה יקרה מאוד. הזמן שהמגדל משקיע בכול גור בכול הנוגע לחיבור נכון עם הסביבה (כגון אנשים וחיות אחרות, רעשים, ושאר מצבים שבהם הכלב עשוי למצוא את עצמו) גם יקר מאוד. הגידול של גורים שנקנים בזול כ"מציאה" ממגדל לא אחראי שבאופן אקראי לחלוטין, ללא שום סלקציה מחושבת מרביע שני ניופאונדלנדים עלול בסופו של דבר להיות מאוד יקר בכול הנוגע לטמפרמנט גרוע, מצב בריאותי ירוד, וחוסר חיבור נכון עם הסביבה.
עם זאת, האפשרות של קניית ניופאונדלנד בוגר, שרכישתו לא יקרה, מבעליו הקודמים שמאסו בו או ממרביע או ממחסה לכלבים או מאדם האוהד את הגזע אשר השקיע מאמץ בלמצוא לכלב בעלים חדשים, עשויה להיות עסקה מצוינת כיוון שאותו כלב, כאשר משקיעים בו אילוף נכון, מפגינים כלפיו מנהיגות, הבנה וסימפטיה למצבו, עשוי להתגלות ככלב מצוין עבורך.
לא משנה כמה עלה לך לרכוש את הניופאונדלנד שלך, אחזקתו תהיה מאוד לא זולה! ככלב ענק, הניופאונדלנד אוכל לא מעט (כמובן להזכיר שמה שניכנס בצד אחד יוצא מצד שני...).
גזעים ענקיים דורשים בד"כ עלויות וטרינר גבוהות יותר כאשר למשל כמות חומר ההרדמה בניתוח ותרופות פרופורציונליות לגודל הגוף. עיקור או סירוס אשר עלותם גבוהה יותר לגזעים ענקיים, הינם הוצאה הכרחית לגזע זה, כיוון שזה חוסך דאגות בכול הנוגע לבעיות בריאות בשלב מאוחר יותר של חיי הכלב ועושה את הכלב יותר נעים הליכות. הניופאונדלנד חשוף לשני מצבים היקרים לטיפול : היפדיספלזיה(hip dysplasia) ובלוט(bloat). כאשר הביטוח הטוב ביותר נגד דיספלזיה הוא לקנות גור רק משגר שהורבע מהורים המאושרים ע"י OFA ו - (אם ניתן) שהאישור יחול גם על סביו. כן, זה בד"כ אומר שהגורים יהיו יקרים יותר. בזמן שתופעת הבלוט עשויה להיות תורשתית, אין בדיקות שיכולות לנבא האם הכלב יסבול מתופעה זו או לא, ומכאן שלא ניתן "לסנן" תופעה זו בהרבעה (המניעה הטובה ביותר היא לא להאכיל את הכלב סמוך מידי לפעילות גופנית מאומצת, לפניה או אחריה). טיפוח מקצועי הינו יקר אם אתה בוחר להשתמש בשירות זה. סט של כלים לטיפוח מתאים לשימוש בבית מסתכם בלא מעט כסף. אך לאחר הקנייה, ישמש אותך לכול החיים. ולבסוף, עלות ההשתתפות בסדרת אילוף בסיסית לכלב, היא השקעה הכרחית לחיים בהרמוניה עם כלבך. עלות זאת שווה לכול הגזעים. קיימת גם ההוצאה על חיסונים שנתיים השווה לכול הגזעים, כאשר קיימות רשויות מסוימות הנותנות הנחה לכלבים מעוקרים / מסורסים.
כול הכלבים, לא משנה איזה גזע, ולא משנה כמה זול הם עלו ברכישה, זקוקים לעלות אחזקה משמעותית וכולם חשופים לעלות יקרה של הוצאות וטרינר על מקרי חירום, כנ"ל לגבי חתולים.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אתה מחפש כלב תקיפה "רוצח אכזר"
הניופאונדלנד מפורסם בשל היותו "ענק עדין". זו איננה מעשייה. ניופאונדלנד עם אופי טיפוסי לגזע יעדיף להזיל ריר על העבריין ולא לתקוף אותו. גם בשל הרבעה מחושבת ואחראית להצלה במים הניופאונדלנד הוא בעל "פה רך".
דע כי ביחס לכלב הגנה, המאולף לנשוך עפ"י פקודה או בהתאם לתקיפה פיסית ישירה על בעליו, הכלב שבאמת מרתיע את רוב הפורצים, האנסים והתוקפים, עושה זאת על ידי נוכחותו, מראהו והתנהגותו. מספיק לראות כזה כלב, והתוקף הפוטנציאלי פשוט יחליט לחפש קורבן במקום אחר. עבור עבודה כזאת, כול מה שצריך זה כלב ענק שנראה מאולף היטב ולא פחדן. הניופאונדלנד יכול לשרת בתפקיד זה בצורה נפלאה, עם הערך המוסף של כלב כהה ופרוע וחייתי במראהו שמוסיף לרושם של כלב בעל נוכחות מרתיעה ואימתנית. אם מלמדים את הכלב לנבוח מספר פעמים על פי פקודה כגון: "פאנג, שמור עליו" , במקום: "מוקי, רוצה עוגייה? דבר", יכולת זו יכולה להיות שימושית להגדיל את כושר ההרתעה.

אל תקנה ניופאונדלנד אם אינך מוכן להתחייב לו למשך כול חייו.
לשום כלב לא מגיע להיזרק בשל הסיבה שבעליו רוצים לעבור לדירה שבה לא ניתן להחזיק בו. או בגלל שהוא כבר לא גור חמוד. או שלא גדל להיות אלוף בזירת התערוכה. או בגלל שבעליו חסר יכולת מנהיגות והאילוף שקיבל אפשר לו להתנהג כ"נער עבריין" עם רפרטואר של התנהגות לא רצויה. הסיכוי לקבלת בית יד שנייה, אחראי וחם לכלב בוגר "משומש" לעולם איננו ודאי, זה נכון במיוחד לכלב ענק, פרוע, ובעל התנהגות לא הולמת. ניופאונדלנד שנזרק למכלאה או לבית מחסה כמעט וחסר סיכוי להישרדות- אלא אם יש לו מזל משמיים והוא אותר על ידי מישהו שמסור להצלת הגזע.
אומנם הסיכוי של כלב צעיר, מחונך כראוי ומטופח שבעליו מחפשים את עזרתו של מועדון הגזע או קבוצת הצלה של הגזע הוא יחסית טוב לשרוד, ניופאונדלנד מבוגר יותר יהיה תמיד בעל סיכוי קטן מאוד.
במקרה העצוב בו הינך מאובחן כחולה סופני או אם יש לך סיבה לא פחות טובה למסור את הניופאונדלנד שלך לאימוץ באמצע חייו, צור קשר עם מועדון הגזע או כול ארגון הצלה למען הגזע .
צור קשר עם מועדון הניופאונדלנד אם אתה ניתקל בקשיים באילוף הניופאונדלנד שלך כדי לפתור את הבעיה.
אנא וודא מראש לדאוג לכלבך גם בהיעדרותך או "בלכתך" על ידי צוואה, על מנת להבטיח המשך טיפול ובית מאמץ לניופאונדלנד שלך.
תוחלת חייו של הניופאונדלנד הוא כ – 10 שנים. אם זה נראה לך זמן ארוך מידי לתת נאמנותך הבלתי מתפשרת לניופאונדלנד שלך, אז אנא המנע מלרכוש אותו. וכמו שלרוב הכלבים יש תוחלת חיים ארוכה או ארוכה יותר, אנא אל תרכוש אף גזע של כלב.

ולסיכום
אם כול ההקדמה המעיבה הזאת על הניופאונדלנד לא הרתיעה אותך מהגזע, אז בהחלט, אנא רכוש לך ניופאונדלנד! הם נפלאים בדיוק כפי שתארו לך אותם.
ברכישת גור, אנא וודא שאתה קונה ממגדל אחראי ובעל ידע רחב ששם בעדיפות ראשונה בהרבעה את הטמפרמנט, יכולת האילוף ובריאות תקינה בכול הרבעה שהוא מבצע. מגדל כזה יחקור ויחנך קונים פוטנציאלים בזהירות. מגדל כזה ימשיך להיות זמין לקבלת עצה ומתן ייעוץ למשך שאר חייו של הכלב ויתעקש לקבל את הכלב חזרה במידה ואינך יכול להחזיקו יותר.
בכול אופן, כאלטרנטיבה לרכישת גור ניופאונדלנד , אולי תרצה להקדיש מחשבה רצינית לאמץ ניופאונדלנד בוגר הזקוק לבית חם. למרות חוסר אחריותו של בעליו הקודם, כמעט כול הניופאונדלדים הזקוקים להצלה הוכיחו כי הם יכולים להשתקם ולהיות כלבי משפחה מעולים למאמציהם האחראיים והחמים. הרבה מהעוסקים בהצלת הגזע הינם מומחים באילוף שיכולים לעשות הערכה נכונה לטמפרמנט של הכלב ולספק אילוף מתקן לפני שהם מוסרים את הכלב לאימוץ, וממשיכים לתת תמיכה וייעוץ לאחר מכן. צור קשר עם מועדון הגזע או עם מגדל על מנת לדעת מי עוסק בהצלה מסוג זה.

 
מחלת ה-ציסטינוריה בניופאונדלנד ובלנדסיר
שאלות נפוצות בנושאי כלבנות כלליים

הירשם לקבלת עדכונים

החוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר, כל הזכויות שמורות