מחלת LEMP בלאונברגר

LEMP – leukoencephalomyelopathy

הפרעה נוירולוגית זו היא הפרעה נוירודגנרטיבית מורשת באופן רצסיבי משפיעה על החומר הלבן של מערכת העצבים המרכזית (CNS). LEMP כלבי מאופיינת על ידי החמרה הדרגתית של הפרעות בהליכה, במיוחד כיפוף קדימה של המפרקים בצורה ספונטניים, גרירת כפות היפרמטריה של איברי החזה, תבנית אופיינית על הדמיית תהודה מגנטית (MRI).

כלבים נגועים מראים נגעים לבנים תואמים בחוט השדרה הצווארי, אשר עשויים להתרחב אל חוט השדרה של החזה, כמו גם למוח.

ביופסיות של עצב היקפי ביופסיות שריר חסר חשיבות.

לעתים קרובות מראה מופע נעורים מאופיין בכישלון תיאום שרירים פרוגרסיבי מתקדם. רפלקסים בעמוד השדרה של כלבים נגועים הם בדרך כלל נורמליים. במסלול הקליני הפרוגרסיבי של המחלה, כלבים נגועים עלולים להפוך ליותר ויותר חסרי תנועה בתוך כמה חודשים. כמו מחלות רבות של CNS, אין טיפול יעיל LEMP. מכיוון שברוב המקרים הכלב אינו סובל מכאבים, אך הוא מוגבל מאוד באיכות החיים שלו.

המשך לקרוא
  1472 לחיצות
1472 לחיצות

טיפוס אירופאי? טיפוס אמריקאי? לא רק בניופאונדלנד, גם בסן-ברנרד

yair

זהו מכתב שמגדל סיינט ברנרד אמריקאי כתב ל- SB mailing list (רשימת התכתבות של הגזע בארה"ב). , תורגם על ידי שרי צלה.

הערה:
הקיצור - WUSB = – World Union of Saint Bernards הארגון העולמי לסיינט ברנרד שנמצא באירופה המארגן תערוכות כול שנה.
* * * * * * * * * * * * *
"חזרנו מתערוכה של WUSB וחשבנו כי כדאי להביע את רשמינו על הסיינט ברנרד באירופה.
נסענו למעבר סיינט ברנרד (הממוקם בין איטליה לשוויץ), לגרמניה ובלגיה וראינו הרבה סיינט ברנרדים , גם בזירה וגם אצל מגדלים. ראינו כלבים מספרד, שוויץ, גרמניה, בלגיה, הולנד, נורווגיה, שבדיה, צרפת, אסטוניה וארצות אחרות. באופן כללי, הטיפוס שונה לחלוטין ממה שניתן לראות בארה"ב. שמעתי שהטיפוס האירופאי מיוחס כאן כ – "הטיפוס הישן" שלדעתי דבר זה נשמע מגוחך כיוון שאנו האמריקאים לא שינינו את הסטנדרד.

כול הכלבים האירופאים היו גבוהים יותר, כולל הנקבות שהיו לרוב גבוהות יותר מממוצע הזכרים האמריקאים. היו להם "יותר רגליים" מתחתיהם. עם זאת, היה להם "פחות עצם" מאשר מה שניתן לראות בארה"ב. בנוסף, לא ראיתי כי מאכילים את הכלבים באותה דרך שבה נוהגים בארה"ב לקראת תערוכה. היו הרבה יותר שרירים הנראים לעין ומעט מאוד עודף משקל. הגוון היה הרבה יותר אחיד, כאשר רק 2 כלבים נטו לכוון השחור אדום כפי שרואים בארה"ב.
הראש באופן כללי מסיבי ולרוב מאוד מרשים ושונה לחלוטין מהכלבים בארה"ב. עם זאת, אנו גם ראינו כמות מוגזמת של גוון בהיר מאוד בעיניים שגם הן היו מאוד נפולות.
מנשכים ושיניים היו מצוינים יחסית לכלבים בארה"ב שראינו לאחרונה. לכלבים ממש היו שיניים. עם זאת, רובם גם לא פחדו לוודא שתדע כי יש להם שיניים (כלומר, הם נהמו ורטנו, הדפו וניסו לנשוך כול מה שהיה בסביבתם : חיות ואנשים).

בתערוכה של – WUSB הוצגו 163 כלבים. מתוכם, קרוב לודאי כי יותר מ – 30 מהם סבלו מבעיות טמפרמנט חמורות. בכול האירועים של תחומי ההתמחויות וכול תערוכות הכלבים בארה"ב מעולם לא ראינו כמות כזאת של נהימות, רטינות והדיפות כפי שראינו ב – WUSB ביום אחד עם "הענקים העדינים והאוהבים" כביכול. הכלבים שהוזכרו קודם היו מאוד אגרסיביים גם כלבי אנשים וגם כלפי חיות אחרות. בבית הגידול שלנו כ – 30 מכלבים אלו לא היו יכולים להתקיים אילו התנהגותם הייתה כזו בתוך הזירה ומחוצה לה. החלק העצוב היה שהשופטים והמציגים לא נראו מודאגים מטמפרמנט זה ולעיתים רחוקות רק ניסו לתקן התנהגות זו.

תנועה, באופן כללי, אף לא התקרבה לרמה הנדרשת. הרבה אחוריים ישרים מאוד. הוצגו גם חלק עם כתפיים שגויות מאוד. בחלק מהמחלקות לא היו צריכים להציג את הכלבים בכלל. הרבה מאוד חזה ואחוריים חלשים ולא יציבים, שהיו במידות קטנות עד חסרי מידה. קווים עליונים, בחלקם יפים אך בחלקם מזעזעים, ועכוזים שבחלקם מעניינים במקרה הטוב. בנוסף, נראה מספר רב של זנבות מאוד "עליזים" בלשון המעטה.

המשך לקרוא
  1659 לחיצות
1659 לחיצות

שאלות נפוצות בנושאי כלבנות כלליים

Depositphotos_125463574_s-2019

(כתבה: ד"ר מירי אברמסון )

מה זה הי"ל
ההתאחדות הישראלית לכלבנות, “The Israel Kennel Club”
הנה עמותה ישראלית על בסיס התנדבותי, החברה בפדרציה הבינלאומית לכלבנות (FCI). ההי"ל הנה ארגון גג המאגד בתוכו מועדוני כלבים שונים משנת 1972, והיא הארגון המקצועי בר- הסמכה היחיד בישראל בכל הקשור לכלבנות.
בקרו באתר http://www.ikc.co.il להסברים ותקנונים .

יש לי כלבה מגזע סן-ברנרד ואני רוצה שהיא תמליט גורים גזעיים עם תעודות. יש לה תעודות יוחסין והיא רשומה בהי"ל. מה עלי לעשות?
יש לנהוג לפי תקנון גידול של ההי"ל" ותקנון הגידול המשלים של הגזע. הכלבה צריכה להיות בטווח הגיל המתאים (בין 22 חודש ועד גיל 7 שנים). הזכר המרביע צריך להיות לפחות בגיל 18 חודשים ולא יותר מ- 10 שנים.
גם הנקבה וגם הזכר צריכים לעבור צילום אגן וחוות דעת מוועדת צילומי האגן של ההי"ל ולקבל אישור הרבעה מרכז הגידול של הגזע ו/או מוועדת הגידול (לחריגים)בהתאם לתוצאות צילומי האגן..
כל כלב וכלבה המיועדים להרבעה חייבים להישפט לפחות פעם אחת , מעל גיל שנה, בתערוכה או במבחן מה"ג (מבחן התאמה לגידול) ולקבל ציון טוב מאוד לפחות.
רצוי להתייעץ עם רכז הגידול לפני ביצוע כל הרבעה .
בכל מקרה יש לדווח לרכז הגידול על ההמלטה תוך שבוע.

יש לי זכר סן-ברנרד גזעי עם תעודות יוחסין ואני מעוניין שירביע . איך אני מקדם עניין זה?

נצא מההנחה כי הסיבה לשאלה היא, שהנך מעוניין שכלבך יתרום את תכונותיו לשיבוח הגזע (ואנו רואים סיבה זו כסיבה בלעדית מבחינת הזכר).
כמו בתשובה לשאלה הקודמת: הזכר צריך להישפט לפחות פעם אחת בתערוכה או במבחן מה"ג
ולקבל לפחות ציון טוב מאוד. כמו כן הכלב חייב לעבור צילום אגן והצילום צריך להיבדק בוועדה לצילומי האגן של ההי"ל ואם יעמוד בתנאים כנדרש, יקבל אישור הרבעה מרכז הגידול.
יש לציין כי רצוי ומומלץ ! להציג זכר בתערוכות כמה שיותר , כיוון שזה המקום שבעלי הנקבות שמים עין על "שידוך" . זכר שלא רואים ולא מכירים , מטבע הדברים לא יהיה מבוקש.

המשך לקרוא
  1689 לחיצות
1689 לחיצות

ברוכים הבאים לאתר החוג החדש

WhatsApp-Image-2020-02-29-at-21.50.26

ברוכים הבאים לאתר האינטרנט של החוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר!

אומרים שאם אתה לא באינטרנט, אתה פשוט לא קיים. ההחוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר "נולד" בתחילת שנות השבעים, ואחרי כמעט יובל שנים עדיין קיים, חי ובועט. על מנת להוכיח את זה – הנה אנחנו כאן.

הודעות, דיווחים על ארועים, תמונות של זוכים, תמונות של מי שלא זכו, סיפורים אישיים, לכל מה שקשור החוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר בישראל יש מקום כאן. התכנים באתר יעודכנו לעיתים קרובות ואתם מוזמנים לבקר מידי פעם, להזמין חברים, לשלוח חומר, תמונות בקשות, תלונות ותודות.

האתר (כמו החוג) שלכם. תרגישו כמו בבית.

  1513 לחיצות
1513 לחיצות

הירשם לקבלת עדכונים

החוג הישראלי לכלבי הסן ברנרד, הניופאונדלנד, הלנדסיר והליאונברגר, כל הזכויות שמורות